اخبار انجمن دوستی

همایش بین المللی جامی


نخستین همایش بین المللی خاتم الشعرا، عبدالرحمان جامی در زادگاه او، شهر تربت جام، در روزهای 27و 28 مرداد ماه سال جاری (برابر با 17 و 18 ماه اوت 2016) با شرکت دانشمندان ایرانی و غیر ایرانی برگزار می شود.
انجمن دوستی ایران و تاجیکستان از حامیان این همایش بین الملی است که برای پر بارتر کردن این همایش اقداماتی انجام داده است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:
- انتشار 7 جلد کتاب گزیده اشعار از هفت اورنگ جامی؛ که به کوشش آقای مجید اسدی و خانم دل افروز قربانی تنظیم، تدوین و با دو خط فارسی و سیریلیک نویسه گردانی شده است.
- درج فراخوان همایش در سایت انجمن و دیگر شبکه های مجازی وابسته به انجمن
- مساعدت جهت ارتباط بین دبیرخانه همایش و دست اندرکاران همایش جامی که دوسال پیش در تاجیکستان برگزار گردید و بهره مندی از مجموعه مقالات ایشان.
- مساعدت جهت ارتباط فی مابین دبیرخانه همایش و وابستگی فرهنگی ج.ا.ایران در خجند و رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران برای جلب مشارکت دانشمندن تاجیکستان.
- همکاری با دبیرخانه همایش برای ارزیابی علمی مقالات رسیده
- ارائه مقاله توسط چند تن از اعضای هیئت مدیره این انجمن به همایش.
- شرکت رئیس این انجمن، دکتر علی اشرف مجتهد شبستری، و اعضای هیئت مدیره در همایش.
گفتنی است که دکتر علی اشرف مجتهد شبستری- اولین سفر ایران در تاجیکستان- به عنوان سخنران افتتاحیه، یاد روانشاد "افصح زاد" را گرامی خواهند داشت و در باره خدمات ادبی و فرهنگی وی- بویژه در باره جامی شناسی- سخن خواهند گفت.
از دانشگاهها و مراکز علمی کشور تاجیکستان، بیش از 14 نفر به ارسال مقالات به دبیرخانه همایش مبادرت ورزیده اند که بنابر هیئت علمی همایش، تعدادی از این مقالات پذیرفته شده و نویسندگان آنها با هزینه دبیرخانه، برای سفر به ایران و ارائه سخنرانی به همایش دعوت خواهند شد.
چندی پیش مسئولان برگزاری این همایش، طی نشست خبری، درباره اقدامات صورت گرفته و برنامه های همایش اطلاع رسانی کردند. این نشست در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه وبا حضور رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برگزار شد.
دکتر علیرضا قیامتی دبیر این همایش در این نشست خبری گفت: 307 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده که از این تعداد 57 مقاله خارجی و 250 مقاله داخلی هستند. دانشمندانی از کشورهای آمریکا، اوکراین روسیه، ترکیه، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان، هند، بنگلادش، آسام و اردن مقالات خود را به دبیرخانه ارسال کرده اند.
به گفته وی، جامی نفوذ گسترده ای در شبه قاره هند، آسیای صغیر و حوزه آسیای مرکزی دارد، به طوری که پنج منظومه بزرگ کردی متاثر از آثار جامی بوده اند و هشتاد درصد از اشعار قوّالهای پاکستانی از اشعار جامی است. دبیر عملی همایش اظهار داشت: شاعرانی مثل جامی می توانند محور مشترکی برای وطن فارسی و کشورهای منطقه باشند و مردم منطقه را حول یک محور جمع کنند.
رییس کمیسیون ملی یونسکو نیز در این نشست گفت: جامی در سال 1996 در لیست مشاهیر یونسکو ثبت شده است.
در این نشست آقای دکتر دامن پاک جامی، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت خارجه و از حامیان همایش، درباره دیگر حامیان این همایش گفت: این همایش بین المللی به ابتکار مقامات محلی تربت جام و با محوریت علمی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود و مرکز آموزش و پژوهش بین المللی وزارت امور خارجه، کمیسیون ملی یونسکو، موسسه فرهنگی اکو، موسسه مطالعات آسیای مرکزی انجمن مفاخر فرهنگی ایران و پژوهشگاه علوم انسانی و انجمن دوستی ایران و تاجیکستان از دیگر مشارکت کنندگان و حامیان در همایش هستند. وی همچنین خاطر نشان و ابراز امیدواری کرد که برگزاری این همایش با توجه به تقارن بیست و پنجمین سال استقلال کشورهای آسیای میانه، نقش قابل توجهی در ارتقای روابط ایران با این کشورهای منطقه – بویژه تاجیکستان- ایفا نماید.

تنظیم: شیرین سیدی

ارسال نظر جدید