اخبار انجمن دوستی

پیگیری شایعه تخریب پارک تاجیکستان کرج توسط اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


در روزهای گذشته خبر واگذاری و تخریب پارک تاجیکستان در استان البرز موج منفی در روابط بین دو کشور برادر ایجاد کرد به همین سبب موضوع توسط اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان درباره اتفاقات روی داده در پارک تاجیکستان شهرستان کرج پیگیری شد. اما اول خبرهایی که در رسانه ها منعکس شده بود:


آزادگان: اعتراض ساکنان از تخریب“پارک تاجیکستان”در ایران
امروز، 11: 46

شهرداری کرج ایران اجازتنامة مالکیّت خصوصی“پارک تاجیکستان ” این شهر را صادر کرده است. بنا به اطلاع رسانه‌های ایرانی، در پی صادر شدن این اجازتنامه تخریب باغ شروع شده است. این خبر اعتراض ساکنان شهر کرج را به بار آورده، تعدادی از آنها با اقدام خودجوش در مقابل این پارک تجموع کرده‌اند. منبع می‌گوید، آنها خواسته‌اند، معولین ولایت البرز وارد این موضوع شده، از تخریب باغ جلوگیری کنند.

خبرگزاری“مهرنیوز”می‌نویسد، “پارک تاجیکستان”سال 2011 با حضور مسئولان ولایتی و شهری مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود. این پارک توسط کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج نام تاجیکستان را گرفته است. خبر تخریب این باغ در حالیست، که به نوشتة“مهرنیوز”، “در دیداری، که اعضای هیئت مدیرة“انجمن دوستی ایران و تاجیکستان”با مسئولان شهر کرج داشته‌اند، بر اجرای طرح توسعة پارک تاجیکستان و تأسیس فرهنگسرای ویژة حوزة تمدّنی فرهنگ ایران با نام“فرهنگسرای نوروزی”تأکید شد ”. http://www.ozodagon.com/27423-etirozi-sokinon-az-tahribi-parki-toikiston-dar-eron.html
خبر مهر نیوز:point_down:
http://www.mehrnews.com/news/3736976/%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%AA%D8%A7%D8%AC%DB%8C%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AC-%D8%AC%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%D9%84%D8%AF%D8%B2%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9
Ozodagon
Шаҳрдории Караҷи Эрон иҷозатномаи моликияти хусусии “Парки Тоҷикистон”-и ин шаҳрро содир кардааст. Бино ба иттилоли расонаҳои эронӣ, дар пайи содир шу...
***
اما پیگیری های صورت گرفته توسط عضو هیات مدیره انجمن دوستی:

راستی آزمایی یک خبر منتشره درباره فروش و تخریب پارک تاجیکستان در کرج

امروز 21 مرداد 1395 برابر با 11 آگوست 2016؛ و به دنبال خبری که در برخی رسانه ها منتشر شده و در آن ادعا گردیده بود که : "تخریب پارک تاجیکستان توسط شهرداری کرج/ جولان بولدزرها در پارک" و "شهرداری کرج مجوز مالکیت و خاکبرداری پارک تاجیکستان به عنوان زمین معوض به مالک خصوصی را صادر کرد و با صدور این مجوز بولدزرها به جان فضای سبز افتادند"؛ بر آن شدم که از این پارک دیدن کنم.
پیش فرضم از شنیدن این خبر، شیطنت رسانه ای با افزوده هایی از ناآگاهی شایعه سازان بود؛ کسانی که بی توجه به حساسیت های موجود در روابط فی مابین دو کشور همفرهنگ ایران و تاجیکستان، و بدون در نظر گرفتن نام این پارک – تاجیکستان – به انتشار خبری نادرست دست زده اند. با این تصور، منتظر تکذیب از سوی شهرداری کرج نشدم، و همراه پسرم – متین که عضو گروه تالار ایرتاج است و دوستان وطن فرهنگی مان - به این پارک رفتم.
تمام پارک همان بود که چند هفته گذشته دیده بودیم و قدری هم جدول کشی ها تعمیر شده بود. همان رستوران تعطیل شده ای هم که در دیدار چند وقت پیش خود با یکی از مسوولان شهرداری، پیشنهاد کرده بودم برای "فرهنگسرای نوروز" به انجمن واگذار شود، همچنان دربسته و بجا بود. تنها در گوشه ای از پاک – منتهاالیه سمت راست که عرض پاک کمتر از دیگر قسمتها می شود – دیواره ای فلزی نصب و محدوده ای مشخص و جدا شده بود.
از چند نفر ازجمله باغبانی که مشغول آبیاری سبزه ها بود پرسش کردم که آیا اینجا تخریبی صورت گرفته و این خبرها درست است؟ پاسخ های دریافتی اجمالا حاوی این مطلب بود که : "فردی با ادعای مالکیت بخشی از فضای سبز را توانسته با حکم دادگاه، از شهرداری بازپس بگیرد و اکنون هم در حال گودبرداری است و گروهی از مردم هم چند روز پیش آمده اند و به شهرداری بابت واگذاری زمین به وی اعتراض کرده اند(!)"
این مطلب البته در تماسی که با آقای علیرضا پیغمبر دوست – مشاور شهردار در امور بین الملل – داشتم رد شد. ایشان قاطعانه خبر این خبرگزاری ها و گفته های این چند تن از اهالی محل را کذب محض خواندند و پیرو سخنان قبلی خود در جلسه مشترک با اعضای هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، از قصد شهرداری کرج برای گسترش این پارک خبر دادند و در خصوص فضای محصوری که در حاشیه پارک قراردارد و موضوع شایعات اخیر قرار گرفته گفتند : " این مکان از ابتدا هم جزو پارک نبوده؛ و از مجموع 9.400 متر مربع مساحت این بوستان، یک وجب هم کاسته نشده و از ابتدای احداث آن تاکنون، هیچ درختی در آن خشک نشده است ." ایشان با دراختیار قراردادن مکاتبات اخیری که به منظور توسعه این بوستان و افزایش همکاری های متقابل شهرداری کرج و انجمن دوستی ایران وتاجیکستان صورت گرفته، بر عزم شهردای کرج به ارتقای روابط دوستان با شهرداری های تاجیکستان و انجمن تأکید کردند.
به نظر می رسد مثل بقیه موارد مشابه، زیر این کاسه هم نیم کاسه ای باشد و این هیاهوی رسانه ای و عکسهای منتشره مربوط و نامربوط، تنها برای تحریک احساسات مردم دوستدار طبیعت و هجوم به شهرداری کرج باشد؛
چه کسی قرار است از این خبر نادرست و ناقص نفع ببرد و چه منعتی عاید وی شود – والله اعلم- فقط آنچه در اثر این شایعه و بزرگ نمایی آسیب می بیند، اعتماد به رسانه ها و آسیب به ریسمان روابط ایران و تاجیکستان است.
درست گفته اند که: "گذراندن یک شتر سوراخ یک سوزن از پاک کردن یک دروغ آسانتر است".

جواد رسولی – عضو هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان
پارک تاجیکستان کرج 21 مرداد95

ارسال نظر جدید