اخبار انجمن دوستی

اولین جلسه کمیته ادبیات و زبان فارسی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


اولین نشست کمیته زبان و ادبیات فارسی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در بیستم امرداد در ساعت ۱۷عصر باحضور شماری از فرهیختگان عرصه ادبیات و هنر و فرهنگ برگزار شد.
این نشست صمیمانه که با دبیری خانم دکتر جنیدی و با همراهی دکتر مجتهد شبستری رئیس انجمن ایران و تاجیکستان آغاز شد بعد از شناخت شرکت کنندگان و توضیح پیرامون حیطه توانایی هایشان در مورد اهداف بلند مدت و کوتاه مدت این کمیته توسط دکتر مجتهد شبستری توضیحاتی ارائه شد.
خانم دکتر جنیدی دبیر کمیته ادبی انجمن ایران و تاجیکستان با ارائه رونوشت ساختار و اهداف این کمیته به حاضران در مورد برنامه های پیشنهادی کمیته زبان و ادبیات فارسی به انجمن برای جشن «روز استقلال تاجیکستان» و نیز همایش« شهرداری های راه ابریشم» ، صحبت کرد و هر یک از دوستان به فراخور آمادگی و توانمندی حرفه ای خود برای شرکت فعال این کمیته در این مناسبت ها پیشنهادهایی ارائه کردند.
سخنرانی بزرگان و استادان مطرح ادبی،شعرخوانی،نقالی شاهنامه، موسیقی از جمله موارد به تایید رسیده اعضا کمیته زبان و ادبیات فارسی برای ارائه به انجمن بود.

توجه ویژه به پژوهش، شناخت چهره ها و نقاط مشترک ادبی دو کشور،برپایی نشست های ماهانه تخصصی ادبی،اجرای برنامه های فرهنگی شعرخوانی شاعران دو کشور و نقالی و موسیقی ،برپایی تورهای گردشگری مشترک ادبی دو سویه ، معرفی کتابهای ادبی و برپایی کارگاههای آموزش خط تاجیکی از جمله مواردی بود که اعضاکمیته زبان و ادبیات فارسی پیرامون آن به تبادل نظر پرداخته و برای اجرای آنها اعلام علاقمندی و آمادگی کردند.
در این نشست ، عموم حاضران به ضرورت پرداختن به بحث پژوهشی در مورد مشترکات فرهنگی ادبی ایران و تاجیکستان و تفاوت خط آن دو اشاره داشتند.
خانم مقدسی عضو هئیت مدیره انجمن ضمن استقبال از مقالات پژوهشی در این زمینه قول امکان چاپ انها در مجلات تخصصی ادبیات را به دوستان کمیته دادند.
خانم ها جهانگیری و کرد با تاکید بر این مهم که گردشگری می تواند در انتقال ادبیات و فرهنگ دو کشور نقش بسیار مهمی را داشته باشد برای فراهم کردن این امکان برای کمیته زبان و ادبیات فارسی و همتای تاجیکی این کمیته قول یاری دادند.
معرفی آثار شاعران فرارود و ایرانی پیشنهاد مهمی بود که سرکار خانم یوسفی به پشتوانه سابقه همکاریشان با میراث مکتوب انجام آن را به عهده گرفتند.
پژوهش های ادبی و رسالت آگاهی بخشی علمی را خانم ها مقدم،جنابی،دولتخانی و عبداللهی را برعهده گرفتند.
بخش های هنری ادبی مثل نقالی را خانم ها سیمین مهر و جهانگیری و شعر خوانی را هم خانم ها مقدم و رسول زاده و نیز اجرای برنامه های حضوری را آقای خسروی در کنار همکاری در سایر زمینه ها،پذیرفتند.
آقای رسولی عضو هیئت مدیره انجمن ایران تاجیکستان هم ضمن تشکر از همدلی دوستان پیشنهاد اجرای نشست های تخصصی ماهانه در سرای اهل قلم را با موضوعات علمی پیرامون نشرکتاب در تاجیکستان و فارسی گویان سیرلیک نویس،نقد و بررسی کتابهای حوزه ادبیات کودک در تاجیکستان ،فولکلور مشترک دو کشور با حضور بزرگان و فرهیختگان ادبی پیشنهاد کردند که دوستان از ان استقبال کردند.
در بخش رسانه ها و اطلاع رسانی هم خانم دولتخانی و رسول زاده در کنار خانم دکتر جنیدی این همراهی را با کمیته خواهند داشت.
در پایان نشست صمیمانه قرار برآن شد که زمان و مکان جلسه بعد در گروه مجازی مخصوص دوستان اطلاع رسانی شود.

گزارش به قلم: زهرا رسول زاده

ارسال نظر جدید