اخبار انجمن دوستی

درختان دوستی ریشه درخاک اند و تنومندتر از پیش


 

روز چهارشنبه ۲۰ مرداد 1395(برابر با 10. 2016 AUGUST.)  خبرگزاری مهر در ایران طی خبری به شناسۀ 3736976 از تخریب پارک تاجیکستان توسط شهرداری کرج در این شهر خبر داد و نوشت: « شهرداری کرج مجوز مالکیت و خاکبرداری پارک تاجیکستان به عنوان زمین معوض به مالک خصوصی را صادر کرد و با صدور این مجوز بولدزرها به جان فضای سبز افتادند.» در ادامه از اعتراض اهالی خبر داده و درباره سابقه پارک نوشت: «پارک تاجیکستان مهرماه سال ۹۰ (2011) به بهره برداری رسیده، سفیر وقت تاجیکستان نیز از آن دیدار داشته است و قرار بر نامگذاری پارکی به نام این شهر در تاجیکستان هم گذاشته شده است. علاوه بر این شهرداری از گسترش آن در فاز دوم عملیات پارک خبر داده و  در دیداری که اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با مسئولان شهرداری کرج در تاریخ ششم خردادماه ۹۵ داشتند طی مصوبه‌ای بر اجرای طرح توسعه پارک تاجیکستان و تاسیس فرهنگسرای ویژه حوزه تمدنی فرهنگ ایران با نام «فرهنگسرای نوروز» در محل بوستان تاکید شد.» اما حالا در دست تخریب است...

همین خبر روز بعد در خبرگزاری آزادگان تاجیکستان با عنوان «اعتراض ساکنان از تخریب“پارک تاجیکستان”در ایران» انعکاس یافت (شناسه خبر 27423)، در پی مشاهده این خبر توسط دکتر اسدی (عضو هیئت مدیره  انجمن دوستی ایران و تاجیکستان) و انعکاس آن به هیات مدیره، انجمن در صدد راستی آزمایی این شایعه  و حقیقت ماجرا بر آمد.

دکتر رسولی (نائب رئیس انجمن) روز پنجشنبه  21 مرداد شخصا به پارک و شهرداری کرج مراجعه و گزارش دیدار خود را در همان روز چنین نقل کرد:

«امروز 21 مرداد 1395 برابر با 11 آگوست 2016؛  و به دنبال خبری که در برخی رسانه ها منتشر شده و در آن ادعا گردیده بود که : "تخریب پارک تاجیکستان توسط شهرداری کرج"...بر آن شدم که از این پارک دیدن کنم.

پیش فرضم از شنیدن این خبر، شیطنت رسانه ای با افزوده هایی از ناآگاهی شایعه سازان بود؛ کسانی که بی توجه به حساسیت های موجود در روابط فی مابین دو کشور همفرهنگ ایران و تاجیکستان، و بدون در نظر گرفتن نام این پارک – تاجیکستان – به انتشار خبری نادرست دست زده اند. با این تصور، منتظر تکذیب از سوی شهرداری کرج نشدم، و به این پارک رفتم.

 تمام پارک همان بود که چند هفته گذشته  دیده بودیم و قدری هم جدول کشی ها تعمیر شده بود. همان رستوران تعطیل شده ای هم که در دیدار چند وقت پیش خود با یکی از مسوولان شهرداری، پیشنهاد کرده بودم برای "فرهنگسرای نوروز" به انجمن واگذار شود، همچنان دربسته و بجا بود.  تنها در گوشه ای از پارک – منتهاالیه سمت راست که عرض پاک کمتر از دیگر قسمتها می شود – دیواره ای  فلزی نصب و محدوده ای مشخص و جدا شده بود.

از چند نفر ازجمله باغبانی که مشغول آبیاری سبزه ها بود پرسش کردم که آیا اینجا تخریبی صورت گرفته و  این خبرها درست است؟ پاسخ های دریافتی اجمالا حاوی این مطلب بود که : "فردی که مالکیت بخشی از فضای سبز را توانسته با حکم دادگاه، از شهرداری بازپس بگیرد و اکنون هم در حال  گودبرداری است و گروهی از مردم هم چند روز پیش آمده اند و به شهرداری بابت واگذاری زمین به وی اعتراض کرده اند(!)"

این مطلب البته در تماسی که با آقای علیرضا پیغمبر دوست – مشاور شهردار در امور بین الملل – داشتم رد شد. ایشان قاطعانه خبر این خبرگزاری ها  و  گفته های این چند تن از اهالی محل را کذب محض خواندند و پیرو سخنان قبلی خود در جلسه مشترک با اعضای هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، از قصد شهرداری کرج برای گسترش این پارک خبر دادند و در خصوص فضای محصوری که در حاشیه پارک قراردارد و موضوع شایعات اخیر قرار گرفته گفتند : " این مکان از ابتدا هم جزو پارک نبوده؛ و از مجموع 9.400 متر مربع مساحت این بوستان، یک وجب هم کاسته نشده و از ابتدای احداث آن تاکنون، هیچ درختی در آن خشک نشده است ." ایشان با دراختیار قراردادن مکاتبات اخیری که به منظور توسعه این بوستان و افزایش همکاری های متقابل شهرداری کرج و انجمن دوستی ایران وتاجیکستان صورت گرفته، بر عزم شهردای کرج به ارتقای روابط دوستان با شهرداری های تاجیکستان و انجمن  تأکید کردند.

به نظر می رسد مثل بقیه موارد مشابه، زیر این کاسه هم نیم کاسه ای باشد و این هیاهوی رسانه ای و عکسهای منتشره مربوط و نامربوط، تنها برای تحریک احساسات مردم دوستدار طبیعت و هجوم به شهرداری کرج  باشد؛ چه کسی  قرار است از این خبر نادرست و ناقص نفع ببرد و چه منفعتی عاید وی شود - والله اعلم- فقط آنچه در اثر این شایعه و بزرگ نمایی آسیب می بیند، اعتماد به رسانه ها و آسیب به ریسمان روابط  ایران و تاجیکستان است.

درست گفته اند که: "گذراندن یک شتر از سوراخ سوزن آسانتر است تا پاک کردن یک دروغ ".»

بر اساس همین گزارش و تصاویر ارسالی نائب رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان از پارک و نامه های شهرداری در پایبندی به تعهدات خود در تفاهمنامه یادشده در گسترش پارک، شفاف سازی پیرامون وقایع پارک آغاز شد، گزارشی برای سفارت تاجیکستان در تهران و سفارت ایران در دوشنبه ارسال و بر لزوم تکذیب آن در رسانه ها تاکید شد.

رئیس هیات مدیره انجمن دوستی، دکتر علی اشرف مجتهد شبستری، نیز شخصاً با سفیر تاجیکستان صحبت کرد و مراتب را به اطلاع ایشان رساند و روشن بود که مقامات سفارت تاجیکستان پس از شنیدن خبر نادرست بودن این شایعه خوشحال شوند.

در مسیر روشنگری این موضوع، فعالیت اعضا و دوستداران انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در فضای مجازی (اینترنت) بسیار چشمگیر بود، با انتشار خبر برجا بودن پارک تاجیکستان در گروه تلگرامی انجمن دوستی به نام "تالار ایرتاج " اعضایی که با رسانه های ایران و تاجیکستان در ارتباط بودند وارد عمل شدند و مدارک و تصاویر موجود را به آنها منعکس و درخواست کردند که برای انتشار خبر درست مساعدت کنند.

دکتر تهرانی (عضو هیات مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان) مستقیما و از طریق اینترنت با مدیر مسئول خبرگزاری آزادگان گفتگو کرده، آنها را از کذب بودن خبر مطلع و درخواست داشتند که ضمن برداشتن خبر نادرست، خبر درست را در سایت خود منعکس کنند با استقبال و حسن نیت مدیر این خبرگزاری در عمل به سرعت این اتفاق روی داد. در سطح داخل ایران نیز خبرگزاری دولتی ایران "ایرنا" تکذیبه را منتشر کرد.

 12 آگوست خبرگزاری آزادگان که خبر تخریب پارک تاجیکستان را به نقل از خبرگزاری مهر بازنشر کرده بود با حذف خبر کذب ، تکذیبیه سفارت تاجیکستان  در ایران و مسئولین ایرانی را منتشر کرد. (شناسه خبر 27423) .

دروغ بودن خبری که ممکن بود به میل بدخواهان دوستی دو ملت ایران و تاجیکستان، زخمی به درخت دوستی ما فرود آورد، به همت همه دوستداران این فرهنگ یکتا، آشکار شد و رشته ای دیگر بر ریسمان دوستی این دو کشور افزود و حتی این درخت را شکوفاتر کرد؛ زیرا مدیران شهرداری کرج ضمن اقدام به تکذیب خبر بر طرح گسترش پارک تاکید کردند: پایگاه خبری مدیریت شهری کرج طی خبر به شماره شناسه 52473 از قول زین العابدینی (مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج) اعلام کرد «سرانه فضای سبز پارک تاجیکستان در حال افزایش است نه تخریب» ؛ علی ترکاشوند (شهردار کرج) با اعلام اینکه تمامی فضا و امکانات موجود در پارک تاجیکستان بدون کوچک ترین آسیبی سالم و دست نخورده است، گفت: شایعات اخیر در مورد تخریب بخشی از این پارک به هیچ عنوان صحت ندارد(پایگاه خبری مدیریت شهری کرج شناسه 52461).

در ادامه نیز صبح روز یکشنبه 25 مرداد 1395 خورشیدی برابر با 15 آگوست 2016 مسیحی، سفیر تاجیکستان در ایران، آقای  نعمت الله امام زاده، به همراه رایزن فرهنگی این سفارت، خانم فرنگیس بیگ اوا، از شهرستان کرج و بوستان تاجیکستان دیدار و با چند تن از مدیران شهرداری کرج گفتگو کرد. در این دیدار و گفتگو که با حضور نایب رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، دکتر جواد رسولی، صورت گرفت، بر اجرای بندهای تفاهمنامه ای که به مساعدت این انجمن مابین شهرداری کرج و سفارت تاجیکستان  در سال1389 / 2010 منعقد گردیده است، تأکید شد.

درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد       نهال دشمنی برکن که رنج بیشمار آرد

ارسال نظر جدید