اخبار انجمن دوستی

سعدالسلطنه سرای انجمن دوستی بود


 گروهی از اعضای انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور، به مناسبت هفته فرهنگی  راه ابریشم و گرامی داشت روز قزوین به این شهر سفر کردند.

در این سفر یک روزه که به همت هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و با همکاری بخش فرهنگی هنری شهرداری قزوین و آژانس تبلیغاتی آذر(به مدیریت آقای محمدجواد درگاهی) و دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین انجام شد، چهل تن از اعضای انجمن و طرفداران دوستی ایران و تاجیکستان حضور داشتند.

***

اولین برنامه این سفردیدار از دهکده طبیعت قزوین بود. در پارک طبیعت باراجین که در نوع خود بی نظیر و حاصل عشق مهندس نادررضا نوری و همکارانشان به حیوانات و کمک به آنهاست، تعداد فراوانی حیوان نگهداری و تیمار می شود. تا حدود ظهر در آن فضا به دیدار و گردش پرداختیم و از قصه های تلخ و شیرین حیوانات آنجا شنیده و به چشم خود دوستی گرگ و میش و همزیستی انسان و حیوان را مشاهده کردیم.

از آنجا عازم آب انبار قدیمی حاج کاظم شدیم.  به لطف آقای شیرکول (از اعضای انجمن صنایع دستی قزوین) با آب انبارصد و سی ساله دیروز و کارگاه شیشه گری چند ساله کنونی  آشنا شدیم.

با پیوستن رئیس انجمن، آقای دکتر مجتهد شبستری به جمع اعضا، برای صرف ناهار در رستوران سنتی ماه و مهر  حضور یافتیم تا قیمه نثار قزوین را مزه کنیم، آن هم با طعم نوای دوتار خراسانی به لطف آقای حبیبی.

بخش بعدی برنامه، نشستی فرهنگی در دانشگاه بین المللی امام خمینی بود؛ نشستی دو ساعته و مفید که طی آن برای حاضران از تاجیکستان گفتیم و فعالیتهای انجمن را برشمردیم و با اشتیاق دو سویه از انجمن و دانشگاه برای همکاریهای مشترک مواجه شدیم. مسئولان دانشگاه پیشنهاد کردند، با توجه به حضور هرساله دانشجویان تاجیکی در این دانشگاه، مفید خواهد بود که برنامه هایی فرهنگی برای معرفی تاجیکستان و فعالیتهای پژوهشی بین دانشگاه و انجمن پیش بینی و انجام  شود. شرح مفصل این نشست بزودی ارائه خواهد شد.  این بخش از برنامه نوید بخش دستاوردهای خوب علمی و فرهنگی و ارتقای دوستی دو کشور و انجمن بود. دکتر پورمحمدی املشی استاد تاریخ و ایران شناسی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، دکتر حسامی فر معاون فرهنگی دانشگاه و دکتر بیات معاون بین الملل دانشگاه از سوی دانشگاه بین المللی امام خمینی دقایقی چند سخن گفتند و رئیس هیئت مدیره، دکتر شبستری و نایب رئیس انجمن، دکتر رسولی نیز عملکردها و اهداف انجمن را معرفی کردند. پخش فیلم کوتاه تاجیکستان، ساخته زنده یاد مرتضی ندایی و خانم مژگان صیادی و اجرای شور انگیز نقالی بانو سیمین مهر از دیگر بخشهای این جلسه بود.

بخش آخر این سفر یک روزه بازدید از سرای سعدالسلطنه و غرفه تاجیکستان بود. در مدت هفته فرهنگی قزوین و همایش راه ابریشم، این غرفه با مدیریت آقای شیرکول برپا بود. حضور اعضا و دوستداران فرهنگ تاجیکستان و پوشیدن لباسهای رنگارنگ تاجیکی حال و هوای ویژه ای به آن محیط داد و خاطره ای فرامرش نشدنی را رقم زد.

پانزده ساعت به یاد ماندنی در کنار هم بودیم و با آرزوی دیدارهای بعد در میدان آزادی تهران از هم خداحافظی کردیم.

از همه کسانی که در این برنامه حضور داشتند و خصوصا از کسانی که برای اجرایی شدن آن زحمت کشیدند، سپاسگزاریم.

همراهانمان در این سفر:

آقایان: اشرف الکتابی، مبکی، علمی، صحت، ارسلانی، جلال پور، عباسپور، حسنی و بانو، حبیبی، رضایی، حیدری، متین رسولی، توانا

خانمها: رفیعی و جمعی از دوستانشان ، مشرف، نامی، سالمی پور، مبتکر، سیمین مهر،عبدالهی فرد، بابایی و جمعی از دوستانشان، اسدی و فرزندانشان، زیاری، علم الهدی، سیدی.

اعضای هیئت مدیره: آقایان: رسولی، اسدی، تهرانی،  میری،  خانمها: مقدسی، حسن زادگان، صیادی.

تهیه و تنظیم: روابط عمومی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان
عکس: خانم مژگان صیادی و...

ارسال نظر جدید