اخبار انجمن دوستی

حضور اعضای هیئت مدیره انجمن در مراسم بزرگداشت شهرام ناظری


در پی همکاری های انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و مؤسسه فرهنگی هنری مانا نقش در پروژه "موسیقی عرفانی ملل فارسی زبان" و به دعوت آقای شهاب الدین حمیدی منش، مدیر عامل این مؤسسه ، و خانم استرکیش لاروش، مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، روز شنبه 13 شهریور 1395، رئیس و اعضای هیئت مدیره این انجمن در مراسم "شب شهرام ناظری با یونسکو" در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد حضور یافتند.

در این مراسم که با حضور دکتر محمد حسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری و جمعی از هنرمندان از جمله مسعود جعفری جوزانی و رویا نونهالی و جمع کثیری از علاقه مندان تشکیل شده بود، آقای بیوک موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد، ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و استاد شهرام ناظری، با بیان تاریخچه کاخ موزه سعدآباد، به استقرار دفتر منطقه‌ای یونسکو در کاخ سعدآباد و همکاری این مجموعه با یونسکو اشاره کرد.
خانم لاروش در سخنان خود، با یادآوری هدف یونسکو در گسترش و ایجاد صلح و نابودی فقر در جهان، از حضور شهرام ناظری در این مراسم قدردانی کرد و به حاضران خوش آمد گفت و با اشاره به اهدای نشان شوالیه از طرف کشور فرانسه به ناظری، ابراز داشت: "امشب به خود می‌بالیم، چرا که یکی از انسان‌هایی که با موسیقی به مردم عشق و صلح را هدیه می‌کند، در کنار ماست."
وی از مؤسسه مانا نقش که برای ترویج میراث فرهنگی در منطقه، همکاری استاد ناظری را برای تولید آلبومی با تصاویری از آثار تاریخی فرهنگی شهر اصفهان به همراه موسیقی ایرانی جلب کرده است، تشکر و قدردانی کرد.
نمایش نمونه هایی از نماهنگها و قطعات مربوط به این آلبوم، بخش بعدی برنامه بود.
گفتنی است که این پروژه قرار است با حمایتهای انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و با مساعدت یونسکو در کشورهای فارسی زبان و همفرهنگ تمدن ایران، از جمله تاجیکستان، تکمیل و گسترش یابد.
دو نوازی کمانچه و عود، سخنان استاد شهرام ناظری و تک نوازی سه تار و خواندن بخشهایی از شعر "حلاج" اثر دکتر شفیعی کدکنی و اجرای دو قطعه موسیقی با اشعاری از مولانا همراه گروه مولوی توسط ایشان، از دیگر بخشهای برنامه بود.
استاد شهرام ناظری پایان برنامه خود را به خواندن این ابیات همراه نوای حماسی ضرب زورخانه اختصاص دادند که بسیار مورد توجه حاضران قرارگرفت:
ایران به خدا مملکت تاجوران است
این جایگه خسرو و جمشید و کیان است
یک ذره ز ایران نفروشیم به‌خورشید
آری نفروشیم٬ که این خاک گران است

در پایان مراسم، لوح بزرگداشت و تقدیر از شهرام ناظری با حضور خانم لاروش و دکتر طالبیان به وی اهدا گردید.َ

 

 

ارسال نظر جدید