اخبار انجمن دوستی

عضویت افتخاری پروفسور حسین صادقی در انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


عضویت افتخاری پروفسور حسین صادقی در انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

 

بعداز ظهر جمعه نهم مهر ماه یک هزار و سیصد و نود و پنج و با حضور دکتر علی اشرف مجتهد شبستری رئیس هیئت مدیره و تنی چند از انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ، مراسم نکوداشت پروفسور حسین صادقی و  رونمایی از ترجمه "رباعیات حکیم عمر خیام"  به زبان های انگلیسی و فرانسوی توسط ایشان برگزار شد.

در ابتدای نشست رئیس شورای شهر نیشابور در تجلیل از مقام پروفسور حسین صادقی گفت که ایشان بزرگمردی از نیشابور و یکی از بزرگترین مفاخر پزشکی ایران هستند ، خانم مهندس سکاکی پروفسور صادقی را عطارِ امروزِ نیشابور خواند و با گرامی داشتِ تاسیسِ بنیادِ پروفسور صادقی و موزه ی قلب ایشان، کوشش و تلاش  شهرداری و شورای شهر نیشابور را برای همیاری با این بنیاد اعلام داشت.

در ادامه سفیرسابق ایران در تاجیکستان، نیز دقایقی به سخنرانی پرداخت. دکتر علی اصغر شعردوست از اهمیت فرهنگ، هنر، علم و معرفت  کهنسال ایرانی-اسلامی و درخشش آن از قدیم الایام تا کنون و در سطح فرامرزی یاد کرد. وی گفت بدون شک یکی از این بزرگمردانِ ایرانی پروفسور صادقی است و از دستاوردهای ایشان چنین یاد کرد: " پروفسور صادقی انسانی است بزرگوار که لحظه ای از خدمت به همنوعانش نمی ایستد و علیرغم دستیابی  به شهرت جهانی در عرصه ی طب در مدرن ترین شهرهای اروپا، خواستار احداث مراکزعلمی در زادگاه خود در خراسان می شود و به آن اکتفا نکرده و این فاصله را تا سرزمین کوهستانی تاجیکستان و شهر زیبای دوشنبه نیز در می نوردد. " وی با ذکر اینکه گفته هایش در شماره 11 ماهنامۀ  چهره های ماندگار چاپ شده است به ملاقات خود با پروفسور صادقی و هدیه گرفتن کتاب رباعیات خیام از دست ایشان نیز اشاره کرد.

سخنران بعدی مراسم دکتر علیقلی محمودی بختیاری بود. او با این مقدمه که انسان با سایر موجودات از حیث داشتن خرد تفاوت دارد و هنگامی که میان او و خرد زنگار پیدا شود، انسان بدی می کند و انسان بدون زنگار برترین موجودات می شود به اهمیت نیشابوربه عنوان شهر انسان پرور اشاره کرد و گفت: " نیشابور" همیشه برایم سرزمین مقدسی بوده است و شهری که از آن  "خیام"ی برخاست که رنسانس اروپا مدیون اوست، "اینجاست که خیام عظمت پیدا می کند " و در اهمیت کار پروفسور صادقی گفت: "از دورانی که پروفسور صادقی شروع کرد به این کار با آن خط و نقاشی های زیبا، رنسانس خود خیام نیز شروع شد. آفرین میگویم به نیشابور، به روستاهای نیشابور به خیام و به پروفسور صادقی. " وی پس از سخنانی در باب شاد زیستن و خردمندی که مد نظر خیام است به سخنان خویش پایان داد.

با اجرای موسیقی سنتی توسط  هرمندانی چون :محمد هاشم احمدوند، اشکان مریدی، رامیس ملکی و محمد احمدوند  روحی جان افزا به محفل دمیده شد و حضار با اشتیاق منتظر سخنان شخص «پروفسور حسین صادقی» بودند.

این جراح و فرهیخته سرشناس خراسانی صحبتهای خود را با ذکر پیشینه ای از فعالیتهای اجداد خود،  زحمات پدربزرگ و پدرش برای ترویج دانش در روستای چَکَنۀ نیشابور شروع کرد و در معرفی خود چنین گفت:

حسین صادقی پنجم بهمن ۱۳۰۸ در خانواده ای ادب دوست در شهر چکنه از بخش سرولایت (از توابع نیشابور) به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در همان شهر و در مدرسه ای آغاز نمود كه توسط پدر ایشان تاسیس یافته بود،  جهت ادامه تحصیل رهسپار شهرهای قوچان و مشهد گردید.

او در سال ۱۳۲۹ در آزمون های مرسوم آن زمان جهت ورود به دانشگاه شركت كرد و موفق شد در كنكور دانشكده های پزشكی، فیزیك و اعزام به خارج پذیرفته شود، پس از آن جهت ادامه تحصیل راهی سوئیس گردید و در سال ۱۳۳۶ مدرک پزشكی خود را از دانشگاه پزشكی لوزان دریافت داشت. سپس جهت اخذ تخصص عازم آمریكا گردید و توانست در سال ۱۳۴۳ بورد تخصصی جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی  قلب و ریه را از دانشگاه های معتبر آن دیار دریافت دارد.

پروفسور صادقی پس از بازگشت به كشور مدتی در بیمارستان مسیحی مشهد به كار پرداخت و دوباره جهت مطالعات بیشتر عازم سوئیس گردید و به سمت ریاست بخش جراحی قلب و عروق دانشگاه لوزان منصوب شد. وی نزدیك به سی سال ریاست بخش قلب و عروق و كرسی استادی این رشته را در دانشگاه لوزان برعهده داشت تا اینكه در سال ۱۳۷۵ بازنشست شد. وی در طی سالیان تدریس و تحقیق در این دانشگاه، ابداعات جدیدی در امر جراحی قلب و عروق بوجود آورد. خود در این باره میگوید: « در مدت قریب به سی سال، جراحی قلب و عروق را در دانشگاه توسعه دادم به طوریكه تعداد عمل های جراحی قلب باز كه در سال اول مسئولیتم فقط ۶۰ عمل بود به متجاوز از ۹۰۰ عمل در سال آخر اشتغالم رسید. در این مدت نوآوری هایی در تكنیك جراحی عروق قلبی، تعویض دریچه های قلب، جراحی نارسایی های مادرزادی قلب و جراحی عروق بوجود آوردم، پیشرفت هایی نیز در مراقبت های بعد از عمل انجام شد كه سبب بهبود نتایج عمل های جراحی قلب و عروق گردید. نتایج حاصل از این عمل ها با بهترین مراكز قلب دنیا رقابت می كرد مثلاٌ در جراحی پیوند قلب كه تلفات بعد از عمل حتی در بهترین مراكز قلبی جهان بین ۸ تا ۱۰ درصد است در بخش ما فقط ۷/۳ درصد بود.»

پروفسور صادقی در مدت طبابت خود در حدود دو هزار نفر از هموطنانش را نیز عمل جراحی قلب نمود وی همچنین دو نفر از رؤسای جمهور كشور سوئیس را نیز مورد جراحی قرار داده است.

ضمن نمایش تصاویری از دستاوردهای پزشکی پروفسور صادقی، وی از ابداعاتی که در عرصه ی پزشکی داشته توضیحاتی داد. وی همچنین به حادثه تصادف اتوبوس نوابغ ریاضی ایران به عمل جراحی تنها بازمانده ی آن یعنی برنده ی مدال فیلدز، بانو مریم میرزاخانی اشاره داشت.

پروفسور صادقی از فعالیتهای دوران بازنشستگی خود چنین یاد کرد: بیشتر به كارهای ادبی پرداختم و بواسطه انس دیرینه‏ام با ادب فارسی، تصمیم به ترجمه رباعیات حكیم عمر خیام به زبان های انگلیسی و فرانسه گرفتم.

این کتاب اثر ارزشمندی مشتمل بر ۱۱۰ رباعی منسوب به حكیم نیشابوری ست که با خط استاد امیرخانی و تابلوهای استاد فرشچیان به طبع رسیده است.

در ادامه این مراسم نکوداشت ، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، لوح عضویت افتخاری را به پروفسور حسین صادقی پیشکش کرد. 

دکتر شبستری  رییس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان طی سخنان کوتاهی به آشنایی خود با پروفسور صادقی از ایام ماموریتش در سازمان ملل ژنو اشاره کرده و گفت  ایشان علاوه بر شهرت جهانی در جراحی قلب، به حسن اخلاق و کمک به همنوعان و هموطنان نیز شهره هستند و کاملا بیاد دارم که  هر مریضی به ایشان معرفی می شد با روی گشاده نسبت به مداوایش اقدام می کردند بدون آنکه نسبت به حق الزحمه نگرانی داشته باشند.

دکتر شبستری افزود وقتی سه سال پیش کتاب "خاطرات و مشقات یک فرهنگی فداکار" نوشته شادروان حسن صادقی را خواندم با خود گفتم که چنان پدری را چنین پسری شاید. وی آنگاه با یادآوری خدمات ارزنده پروفسور صادقی در تاجیکستان،لوح عضویت افتخاری را به ایشان پیشکش کرد .متن این لوح که شخص دکتر علی اشرف مجتهد شبستری آن را قرائت کرد از این قرار است:

" به نام خداوند جان و خرد

     انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با ارج نهادن به تلاش های بشر دوستانه فرهیخته گرانقدر، چهره ی ماندگار و جراح شهیر قلب پروفسور حسین صادقی در کشور دوست و هم فرهنگ و هم زبان، تاجیکستان، مفتخر است ایشان را بعنوان عضو افتخاری  انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برگزیند.

 دوام توفیقاتشان در خدمت به پزشکی و فرهنگ در ایران و جهان را از خداوند متعال مسئلت می نماید.

علی اشرف مجتهد شبستری

رئیس انجمن دوستی ایران تاجیکستان"

این مراسم که به همیاری بنیان چهره های ماندگار درفرهنگسرای نیاوران برگزار شده بود در نهایت با رونمایی از کتاب رباعیات خیام توسط شخص پروفسور حسین صادقی و جمعی از فرهیختگان و بزرگان مراسم پایان یافت .

 

فرزانه قره ئی
 عضو پیوسته انجمن دوستی ایران و تاجیکستان

ارسال نظر جدید