اخبار انجمن دوستی / اخبار تاجیکستان / كميته اجتماعات و ارتباطات

پیام تسلیت رئیس انجمن دوستی‌ ایران و تاجیکستان به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
                    بسمه تعالي
                                   **** انالله وانا اليه راجعون ****                  
     اذا مات العالم ثلم في الاسلام ثلمة لايسدها شيئ   

           حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني شخصيتي بي بديل،  دلسوز انقلاب وايران وجهان اسلام ،سياستمداري بزرگ  اسوه صبر وبردباري در شب شهادت أمير كبير قهرمان مبارز  استعمار  به ملكوت اعلي  پیوست.
 باقلبي مملو از اندوه اين مصيبت عظمي را از طرف خود و هییت مدیره و اعضای انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به  خانواده مكرم ومعزز ايشان،رهبری معظم و مسئولین وملت ایران و دوستدارانشان در جهان تسليت عرض مي نمايیم واز قادر متعال براي ايشان غفران واسعه الهي وبرأي بازماندگان صبر جميل و اجرجزيل مسئلت داریم.
مرگ ناگهانی آن بزرگوار ایران را در بهت فرو برد. شب گذشته مردی از میان ما رفت که عمر خویش را صرف سامان و اصلاح مسائل کشور و جهان اسلام کردند. آیت الله هاشمی‌ رفسنجانی از معدود انسان‌های بزرگی هستند که چه پیش از انقلاب و چه پس از آن همواره و همه جا نقشی‌ ممتاز و کم نظیر داشتند و بجز اعتلای انقلاب و ایران و رفع موانع و خطرات فراروی کشوروبرقراری صلح و آرامش در منطقه و جهان نیندیشیدند و عمل نکردند.
مرحوم آیت الله هاشمی‌ نسبت به تاجیکستان علاقه ویژه‌ای داشتند. سفارتشان در ارتباط با تحکیم روابط دوستانه و برادرانه با تاجیکستان، در ملاقات بنده با ایشان قبل از عزیمت به محل ماموریت به عنوان اولین سفیر جمهوری اسلامی همواره نصب العین نگارنده بود.
 ایشان در همان اوائل درگیری‌های داخلی‌ در تاجیکستان با رئیس جمهور وقت (رحمان نبی یف) تماس گرفته و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای هرگونه کمک در مسیر استقرار صلح و امنیت در کشور دوست و برادر اعلام نمودند و در طول مذاکرات تلاش داشتند که هرچه زودتر صلح و آرامش در آن کشور برقرار شود.
دوستی فیمابین پرزیدنت امامعلی رحمان و  حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی سبب شد که پایه‌های مستحکم دوستی‌ دو کشور در زمان ریاست جمهوری آن مرحوم گذاشته شود.
بار دیگر این ضایعه بزرگ را به تمام انسانهایی که به دنبال حاکمیت عقلانیت و اعتدال در ایران و  جهان هستند، تسلیت میگوییم.

علی اشرف مجتهد شبستری
رئیس انجمن دوستی‌ ایران و تاج«تلبک نظراف»، وزیر پیشین امور خارجه تاجیکستان می‌گوید که هاشمی رفسنجانی، در تحقق صلح بین تاجیکان نقش اساسی ایفا کرد و در دوران ریاست جمهوری وی مناسبات بین تاجیکستان و ایران بی نهایت خوب بود.

 

ارسال نظر جدید