اخبار انجمن دوستی

برگزاری جلسه عمومی دفتر مشهد انجمن دوستی ایران و تاجیکستان


جلسه عمومی دفتر مشهد انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برگزار شد.
عصر روز جمعه، اول بهمن ماه با حضور اعضای انجمن ساکن خراسان، حاضران به گفتگو پیرامون تاجیکستان و انجمن دوستی پرداختند.
این نشست با پخش سخنان رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان آغاز شد. دکتر شبستری ضمن توضیح کوتاهی از نحوه شکل گیری انجمن و قدردانی از فعالان و اعضای دفتر مشهد،درباره سختی‌هایی که تاجیکان ماوراءالنهر در قرون اخیر متحمل شده اند، صحبت کردند و فشارهایی که سیاست‌های دوران شوروی بر آنان تحمیل کرد.
ایشان با اشاره به شمار تاجیکان ازبکستان ، گفتند:" ما باید این همزبانان خود را نیز فراموش نکنیم."

پس از پخش نماآهنگی از فعالیت‌های انجمن، دکتر سیدزاده از تاجیکان مقیم ایران درباره وحدت مردم هم فرهنگ و هم زبان ایران کهن صحبت کردند و ضمن آرزوی بهبود هرچه بیشتر روابط سیاسی میان سه کشور، به لزوم ارتباط‌های هر چه بیشتر فرهنگی میان تمام فارسی زبانان اشاره کردند و پیوند ایران و تاجیکستان را یک نیاز و ضرورت برای تاجیکان دانستند، چه در مرزهای تاجیکستان کنونی و چه تاجیکان ماوراءالنهر.

پس از آن رئیس موسسه سرای فردوسی ضمن خوشامد گویی به حاضران از خاطرات و سوابق ارتباط میان اهالی فرهنگ خراسان امروز و تاجیکان صحبت کردند. دکتر یاحقی ضمن برشمردن برخی از فعالیت‌هایی که سالیان دور در مرکز خراسان شناسی داشتند و همچنین دفتر مطالعات آسیای میانه دانشگاه فردوسی، به لزوم آرشیو شدن مدارک و تصاویر این فعالیت‌ها اشاره کردند.
این عضو پیوسته انجمن، خاطرات شیرینی از سفرهای متعدد خود به تاجیکستان ذکر کرد و ابراز امیدواری کرد، این نشست‌ها با حضور دیگر فعالان عرصه دوستی میان مردمان حوزه تمدنی خراسان بیشتر و بیشتر شود.

خانم خاکپور از اعضای اصلی انجمن، ضمن اعلام آمادگی موسسه "بنیاد فردوسی" برای برپایی نشست‌های بعدی انجمن ،پیام دکتر خالقی مطلق را برای دوستان انجمن خواندند .
دکتر خالقی ضمن ارسال درود بر تمام تاجیکان و فارسی گویان این خطه ابراز امیدواری کرده بودند تا در فرصتی از این کشور دیدار کنند.
فرصتی برای شنیدن پیشنهادات و نظرات اعضای انجمن بود.
به همین مناسبت دکتر حسن آبادی عضو پیوسته انجمن و از مدیران مرکز پژوهش های آستان قدس طرحی برای آرشیو تاریخ شفاهی مردمان تاجیک با استفاده از امکانات تخصصی مرکز پژوهش ها مطرح کردند و پیشنهاد پیگیری طرح در راستای" پایتخت فرهنگی" شدن مشهد از سوی استانداری خراسان.


پس از اجرای شعری در وصف زبان فارسی از دو کودک خردسال تاجیک خانم‌ها" شاهینه و شریفه خال اف"، آقای سیدی از تاریخ جدایی فارسی زبانان خراسان کهن گفتند و وضع بزرگان و شهرهای کهن این خطه از تمدن فارسی.

خانم دکتر مشهور و خانم کفیلی نیز دقایقی کوتاه از اقدامات لازم برای ارتباطات بیشتر فرهنگی سخن گفتند.
و در آخر دکتر رسولی،نائب رئیس انجمن ،کمی از روند ثبت رسمی انجمن و فعالیت‌های آن سخن گفتند و پاسخ حاضران را در خصوص فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته ،دادند.
پایان مراسم همراه بود با پذیرایی مختصری با غذاهای سنتی تاجیکی و افغانستانی که با لطف خانم‌ها دکتر شکوفه و افسانه اکبرزاده، خال اف و حسین نژاد فراهم شده بود.


تهیه و تنظیم: شیرین سیدی

ارسال نظر جدید