اخبار انجمن دوستی

جشن نوروزی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در فرهنگسرای اندیشه


جشن نوروزی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در فرهنگسرای اندیشه

 

پیرو اعلام قبلی جشن نوروزی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان وبا هماهنگیهای آقای مُبکی از هنرمندان عرصه موسیقی ایران  در تاریخ 25 اسفند ماه 1395 با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره ، تعدادی از اعضا ، معاون سفارت تاجیکستان در ایران ،بهرام پولادین شاعر مهمان از افغانستان ، تنی چند ازمهمانان افغانستانی، گروهی از دانشجویان تاجیک  مقیم ایران و گروهی ازعلاقمندان در فرهنگسرای اندیشه تهران برگزار شد.

این برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط گروه موسیقی و کُر "ریرا"  به سرپرستی استاد بلبلی و همکاری پژمان گلچین آغاز شد.

پس از آن دکترعلی اشرف مجتهد شبستری رئیس هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان ضمن خوش آمد گوئی به حاضرین به تشریح و تبیین جایگاه نوروز در فرهنگ و تمدن مشترک ایران و تاجیکستان پرداخت و ابیاتی از سعدی شیرازی در وصف این آئین جاودانی مردمان ایرانی تبار را قرائت کرد.

وی هم چنین با توجه به ارتباط مستقیم نوروز با پدیده محیط زیست بر اهمیت این رکن بنیادین زندگی بشر که متاسفانه مورد بی مهری رشد بی رویه صنعت و زندگی نوین قرار گرفته تاکید کرد و از همگان خواست تا در ایام نوروز به پاسداری بیشتر از آن اقدام کنند.

سپس آقای بوری بایف معاون سفیر تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران هم ضمن بیاناتی در وصف نوروز بهترین آرزوهای خود را به مناسبت نوروز تقدیم مردم همزبان و هم فرهنگ ایران کرد.

سپس گروه موسیقی ریرا به اجرای چند قطعه موسیقی و آوازی از جمله آثار فولکلوریک خراسانی پرداخت. رسم یک تابلوی بهاری از سوی هنرمندان این گروه به همراه موسیقی زنده از دیگر بخشهای این مراسم بود.

زان پس دو نوجوان به نامهای مهدیس و مهبد کرمی پور به شاهنامه خوانی پرداختند که اجرایشان بسیار مورد توجه و تشویق حاضرین در تالار قرار گرفت.

پس ازآن آقای تهرانی عضو هیئت مدیره انجمن دوستی ضمن بیان پیشینه نوروز در فرارود به سخنرانی پیرامون آئینها و پدیده های نوروزی در تاجیکستان گرد چهارده محور از جمله چهارشنبه آخرین ، سومنک ( سمنو) پزان ، خانه براران ، جفت براران ، آراستن دسترخوان نوروزی ، بای چیچک گردانی نوجوانان ، دید و بازدیدهای نوروزی ، طویهای نوروزی ، کرنانوازی نوروزی و آرایش عروس بهار و ملکه نوروز، آرد مالیدن به شانه ها ، آشتی کنان ، کشتی گیری نوروزی ، مسابقه بزکشی  و جشن رسمی نوروز در نوروزگاه شهر دوشنبه پرداخت.

آقای دکتر شبستری در پایان مراسم از سوی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان جوایزی به دو نوجوان شاهنامه خوان اهدا کرد.

 

ارسال نظر جدید