اخبار انجمن دوستی

برگزاری نخستین نشست و برنامه سخنرانی انجمن دوستی در سی امین نمایشگاه کتاب تهران


برگزاری نخستین نشست و برنامه سخنرانی  انجمن دوستی در سی امین نمایشگاه کتاب تهران

 

غرفه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان روز سه شنبه  بیستم اردیبشهت 96میزبان دو مهمان از تاجیکستان بود . آقای عثمان‌زاده نماینده مجلس و آقای سپهر حسن‌زاده از اتفاق نویسندگان.  در نشست انجمن با عنوان مشترکات فرهنگی ایران و تاجیکستان آقای دکتر تهرانی به سنتهای مشترک دو کشور پرداخت و نمونه‌های آن را برشمرد. آقای عثمان‌زاده با تاکید بر برادری دو کشور گفت که نمایشگاه کتاب تهران اوج قدرت فرهنگی ایران در بخش انتشار آثار است.دکتر شبستری بر تقویت بخش‌های فرهنگی دو کشور برای ایجاد روابط قویتر و دوستی بیشتر تاکید کرد و گفت باید تلاش کنیم که میان برادران هم‌زبانمان فاصله نیفتد و بهتر است فضای مناسبی برای حضور نویسندگان و اهالی مطبوعات را در دو کشور فراهم کنیم. خانم دکتر جنیدی به شرح ومعرفی کتاب سیری در عالم ایرانشناسی پرداخت که به قلم استادمیرزا ملا احمد به نگارش درآمده است. این نشست با رونمایی کتاب فوق پایان یافت.

در غرفه انجمن دوستی ایران و تاجیکستان علاوه بر آثار منتشر شده در ایران از نویسندگان تاجیک، آثاری که طی سال گذشته در تاجیکستان و به همت بنیاد  سعدی منتشر شده به نمایش گذاشته شده است. ازجمله کتاب برگردان شازده کوچولو به خط سیریلیک، برگزیده اشعار شاعران به دو خط فارسی و سیریلیک و چند اثر در حوزه پزشکی و درمان همچون بیماری شایع هپاتیت.

این آثار به همت آقای  حسن قریبی، مدیر پژوهشگاه فرهنگ فارسی تاجیکی و عضو انجمن، در شهر دوشنبه منتشر شده و بعد از گذشتن از مراحلی دشوار، دیروز به غرفه انجمن رسید. ضمن سپاس از ایشان، امیدواریم راه‌های تبادل آثار دو کشور تسهیلاتی بیاید و ما شاهد حضور آثار بیشتری در هر دو کشور باشیم.

گزارش : مهناز مقدسی

 

ارسال نظر جدید