اخبار انجمن دوستی

پروفسور اولريش مارزلف پژوهشگر و ايران شناس آلماني میهمان ویژه انجمن دوستی


 

 

 

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در روز 14 ارديبهشت ماه 93 ميزبان پروفسور اولريش مارزلف پژوهشگر و ايران شناس آلماني بود. اين نشست با حضور  با سخنرانی پروفسور روشن رحمان، پروفسور سبحان کاشانف، پروفسور مارزلف، علی مجتهد شبستری و جمعی از اعضا و انجمن دوستی و ديگر علاقه مندان  در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی برگزار گرديد.

 پروفسور مارزلف در رشته خاورشناسی در دانشگاه کلن درس خوانده و همچنین در دهه 50 در مشهد و در محضر استادانی چون سید جلال الدین آشتیانی و دکتر غلامحسین یوسفی به آموختن زبان فارسی پرداخته که در این نشست بصورت بسیار سلیس و روان با زبان فارسی برای حضار سخنرانی ایراد نمود .

قابل ذکر است در همان سال ها  دهه 50 با ادبیات کودکان و قصه های قدیمی آشنا شد  و شروع به کار تحقیقی بر روی قصه های ایرانی نمود.

اولین رساله ایشان در باره قصه ای از قصه های ملا نصرالدین بود و بعد تحقیق بر روی چهل طوطی انجام دادند و در نهایت رساله دکترای خود را در باره قصه های ایرانی ارائه کردند. از دیگر کارهای ارزنده ایشان می توان به کتاب طبقه بندی قصه های ایرانی ، بهلول عاقل ،طنز در ادبیات عرب و ده ها رساله در زمینه قصه های ایرانی اشاره نمود. مارزلف 25 سال است که در موسسه دایره المعارف قصه های دنیا در آلمان به تحقیق و پژوهش مشغول است......

 

 

ارسال نظر جدید